MESHTASTIC MANIFEST - Doporučené nastavení (DRAFT)

DISCLAIMER


Tento dokument popisuje základní teze využití Meshtastic sítě a vychází (zatím pouze) z podmínek a zkušeností s jejím provozem od roku 2023. Mohl by být určen k rozpracování komunitami v příslušných lokalitách.




ZÁKLADNÍ PRINCIPY
  1. Provoz v ISM pásmu
    Meshtastic síť funguje v ISM pásmu pod generální licencí. Každý uživatel, který v tomto pásmu provozuje zařízení, MUSÍ dodržovat závazná pravidla:

    • Provoz nesmí významně omezovat jiné uživatele pásma.
    • Meshtastic síť není v ISM pásmu jedinou technologií, a proto musí respektovat ostatní sítě a komunikační cesty.
    • Pokud na svém zařízení neměníte výchozí parametry nastavení a v ČR máte zvolený profil EU_868, tyto podmínky splňujete.
  2. Primární účel sítě
    Hlavním znakem Meshtastic sítě je zajištění komunikace v případech, kdy selže běžná komunikační infrastruktura v dané lokalitě. Z toho důvodu:

    • Síť musí být spolehlivá a nezávislá na běžné infrastruktuře.
    • Provoz sítě by měl být vždy udržován v připraveném stavu.
  3. Komunitní charakter
    Meshtastic síť je komunitní projekt, který stojí na příspěvcích uživatelů. Každý, kdo chce a může, má možnost přispět. Klíčová je vzájemná ohleduplnost uživatelů a respektování doporučených nastavení zařízení a pravidel pro konkrétní lokality.

KLÍČOVÉ FAKTORY PROVOZU

Jedná se o často nerozlišované nebo zaměňované pojmy. Pro hodnocení provozu sítě a odstraňování problémů jsou velmi důležité. 
  1. Spolehlivost - Kolik odeslaných zpráv je skutečně doručeno. Když odešlete 10 zpráv, kolik z nich jich je úspěšně doručeno druhé straně. Případně kolik odpovědí na zprávy obdržíte zpět. Spolehlivost ovlivníte na své straně, stejně jako i na všech ostatních, především dodržováním doporučeného nastavení, výběrem vhodné antény.

  2. Vytížení kapacity sítě - Kolik zpráv může síť přenášet, aniž by došlo k poklesu její spolehlivosti. Síť předává zprávy odesíláním tzv. "packetů". Zjednodušeně se dá říct, že reprezentuje údaj, kolik v dané lokalitě je maximum přenesených packetů v síti, kdy nedochází k významným kolizím packetů a vzájemnému rušení při vysílání uzlů. Zde už musí na spolehlivosti zapracovat celá Meshtastic komunita. V této rovině spolehlivosti totiž už hraje roli vzájemná ohleduplnost a problémy vznikají například ze a) zatěžování sítě velmi častým zasílání telemetrie, b) zahrnováním uzlů ze vzdálených sítí (stejně se komunikace neúčastní, jen režijní provoz zatěžuje lokálně síť), b) současný provoz MF/LF (packety se ruší navzájem současným přenosem v jediném okamžiku), c) překřikováním uzlů které vysílají s max. výkonem (výkon musí být dostatečný pouze pro přenos packetu alespoň k dalším 3. direct-uzlům ve vašem nejbližším okolí, rozhodně nemusí být na TX=27, křičet na velké vzdálenosti a torpédovat packety které si vyměňují nejbližší uzly na druhé straně města). Často se v tomto případě setkáte s pojmem "utilizace". 

  3. Vytížení frekvenčního pásma - Kolik vysílaných zpráv může síť zpracovat, než dojde ke kolizím nebo rušení ostatních uživatelů ISM pásma. Meshtastic totiž není jediný typ zařízení, který je provozován v daném frekvenčním pásmu. Jistě jste zaregistrovali i LoRaWAN a jiné podobné (Meshtastic nekompatibilní) technologie. V této rovině řešení problémů je vždy komplikované. Je ale vždy Vaší zodpovědností, dodržovat veškeré podmínky provozování vašeho zařízení v tomto ISM pásmu a to samé očekávat/vyžadovat od každého jiného. Vytížení frekvenčního pásma a vytížení kapacity sítě zjistíte taktéž diagnostikou popsanou v kapitole co dělat, když to zlobí. Nejlépe s využitím SDR

Doporučení pro ohleduplné používání a rozvoj Meshtastic sítě:

  1. Používejte síť v nezbytně nutné míře - Omezte komunikaci a distribuci nepotřebných, často odesílaných, nebo nevyžádaných zpráv. Pokud používáte více zařízení na jednom místě, doporučuji následující nastavení:

    • Hlavní zařízení (proxy) mějte nastavené s běžným dosahem (typicky HOP = 3+1 a hodnotu Tx Power na 21 - tedy maximum. Nemějte žádnou jinou roli na zařízení než CLIENT (např. ROUTER role je nevhodná - nepomůže v tomto případě).
    • Sekundární zařízení, pokud jsou také aktivní (příjem, nebo domácí experimenty), omezte nastavením pouze na přímé spojení doma (HOP = 0 a Tx Power = 5 dBm).  Nastavte si hlavne roli CLIENT_MUTE. Vsechny prichozi zpravy obdrzite, odchozi zpravy (experimenty) budou odchazet pouze na okolni (domaci) uzly a nebudou zbytecne zatezovat venkovni sit. Pouze ale jen v případě, že i vedlejší zařízení používáte k odesílání zpráv do veřejné sítě, nastavte HOP=4 (a vykon ponechte na 5). Zprávy tak budou bez omezeni odcházet a přicházet přes proxy uzel.

    Na odesílání zpráv raději vždy používejte hlavní zařízení. Nastavením sekundárních zařízení významně snížíte režijní zátěž sítě, aniž byste ovlivnili spolehlivost příjmu zpráv. Sekundární zařízení obdrží každou zprávu díky přenosu přes hlavní zařízení (proxy).

  2. Minimalizujte odesílání telemetrických dat - Sdílení údajů, jako je pozice nebo informace o zařízení, by mělo být omezeno pouze na situace, kdy je to opravdu potřeba. Zredukujte odesílání dat ze sensorů - frekvenci nastavte na hodinu a více.

  3. Vyvarujte se zbytečného využívání MQTT - protokol používejte pouze tehdy, pokud je to pro vaši konkrétní situaci nezbytné. Jako protokol, který vyžaduje přístup na Internet (závislost na infrastruktuře, která nemusí být v kritických situacích dostupná), nesmí provoz neúměrně zatěžovat síť. Rovněž je nutné se vyvarovat případů, kdy by funkčnost sítě byla na MQTT závislá.

  4. Preferujte celoplošný rozvoj blízkého okolí (lokalni clustery) před rozvojem na vzdálené oblasti jedním nebo několika málo směry. Meshtastic síť je navržena tak, aby efektivně fungovala jako MESH – tedy síť se spolehlivým propojením mezi blízkými uzly, které si  vzájemně pomáhají zajistit přenos zpráv předáváním na delší vzdálenosti přes další uzly clusteru. Toto je přesně to, co má i Meshtastic ve své DNA.
    Vaše zařízení by mělo být přínosem především v rámci lokalniho clusteru. Integrace (propojovani) vzdalenych uzlu infiltruje do nejblizsiho okoli pouze zbytečné režie, spolehlivosti a ani stabilite to naprosto vubec neprospiva. Řešení pro takové propojovani (patrne formou selektiviniho routovani) nám Meshtastic síť teprve sama přinese.
    A co vlastne je to nejblizsi okoli - cluster? Vzhledem k dnesnim podminkam, stavu rozvoje site a vypozorovanych z provoznich logu by to melo vychazet v ridce pokrytych oblastech geograficky bud ze vzdalenosti uzlu do 30km v pripade LF (pro MF nemam logy), nebo vzdalenosti odvozene dle hustoty aktivnich uzlu v okoli (hranice nekde mezi 10 uzlu direct a 50 uzlu na HOP=2)*.  

  5. Optimalizujte vysílací výkon - Nastavte vysílací výkon svého zařízení tak, aby odchozí zprávy spolehlivě dosáhly okolních uzlů, ale současně zbytečně nerušily komunikaci vzdálenějších uzlů, se kterými stejně aktivně a napřímo nekomunikujete. Vy nerušíte ostatní - oni neruší Vás.

Doporučené komunitní nastavení a základní konvence

Pro zajištění spolehlivosti sítě Meshtastic je důležité dodržovat určitá doporučení a konvence. Následující nastavení byla vytvořena na základě zkušeností a jsou vhodná pro většinu uživatelů v různých lokalitách (LongFast i MediumFast). Respektováním těchto pravidel a doporučení zaručí to, že nebudete svým provozem negativně ovlivňovat ostatní uživatele a současně využijete komunikační možnosti sítě naplno - ať už soukromé komunikace na šifrovaném na kanálu "Privat", nebo komunikace na otevřeném kanálu "Meshtastic" určeného pro obecné výzvy, tak i komunikace na hlavním kanále pro hromadné zprávy (LongFast nebo MediumFast - zamyslene predevsim pro komunikaci v krizovych situacich). Současně doporučené nastavení pomůže nováčkům vyvarovat se zbytečným problémům při zprovozňování a prvním seznamováním se s Meshtastic zařízením a komunikací.


USER CONFIG – Nastavení uživatele

Identifikace v síti:

  • Krátké jméno (Short Name):
    • Délka: 4 znaky.
    • Mělo by být jedinečné v rámci vaší lokální sítě, aby se předešlo záměnám.
    • Používejte pouze základní písmena a číslice (ideálně velká písmena bez speciálních znaků nebo pomlček).
    • Příklad doporučené konvence: ABCD, NODE, EZ23.
  • Dlouhé jméno (Long Name): Slouží k lepšímu popisu vašeho uzlu. Dlouhé jméno může být kreativnější a může obsahovat i jiné než ASCII znaky. V mobilních aplikacích bude čitelné, na displeji některých zařízení to však zaručit nelze.
    • Můžete přidat symboly označující typ nebo režim uzlu, např. 
      • Typ uzlu: 🗼 (stacionární), 📟 (mobilní).
      • Napájení: ☀️ (solární), 🔋 (baterie), 🔌 (síťové napájení).
      • Provoz: ²⁴/₇ (nonstop).
    • Pokud váš uzel poskytuje speciální služby, můžete využít konvenci pro jejich označení,
      • např.:(SNR/RSSI) – Informace o kvalitě signálu.
      • (PING) – Testování odezvy.
      • (TC²-BBS) – Bulletin Board System.

    Identifikace zařízení/uzlu - Node ID: Každé zařízení má unikátní ID stanice, zařízení si ho vygeneruje samo.  Zobrazuje se v hexadecimálním formátu (např. !E0F748D4). Často je ale potřeba decimální formát (např. 3774302420). K převodu můžete použít dostupné online konvertory - zkušenější uživatelé to budou potřebovat pro účely podrobných analýz logů při ladění sítě.

    Licencovaný radioamatérský provozPokud máte licenci pro radioamatérský provoz, je nutné tuto skutečnost označit - všechny vaše zprávy budou nešifrované (šifrování je v tomto režimu v rozporu s pravidly vaší radioamatérské licence).



    CHANNELS – Nastavení komunikačních kanálů

    1. Privátní kanál:

    • Doporučuje se si první kanál nastavit pro soukromou komunikaci ve vaší blízké skupině (např. rodina, přátelé, kolegové). Zprávy v tomto kanálu budou šifrované.Pouze zařízení se stejným názvem kanálu a klíčem budou zprávy dekódovat a zobrazovat. Pokud máte více skupin, můžete si vytvořit další privátní kanály s různými názvy a  klíči.

    2. Obecný kanál (Meshtastic):

    • Pro veřejnou komunikaci vytvořte kanál s názvem „Meshtastic“ a zadejte známý šifrovací klíč (viz. dále)Slouží jako prostor pro obecné dotazy, testy a výzvy, které mohou být pro jiné uživatele rušivé (např. „Slyší mě někdo?“ nebo testování dosahu). Uživatelé na tomto kanálu jsou obvykle otevření komunikaci a mohou odpovědět na vaše dotazy.

    3. Výchozí kanál sítě:

    • Po spuštění zařízení najdete obvykle výchozí kanál (kanál 0) jako první v seznamu. Pro praktičnost doporučujeme kanál přesunout na vyšší pozici. Toto uspořádání usnadní provoz pokročilých funkcí, jako je modul Store & Forward.





    CHANNELS – Doporučené nastavení kanálu „Private“

    1. Název kanálu:

    • Zachovejte název kanálu „Private“ pro jednoduchost a přehlednost.
    • Alternativně můžete zvolit specifický název pro skupinu, který bude pro všechny členy stejný (například „Nesice - fotbal“).

    2. Šifrovací klíč (PSK):

    • PSK klíč (Pre-Shared Key) vygenerujte při zakládání kanálu.
    • Klíč sdílejte pouze s ostatními členy skupiny

    3. Uplink/Downlink (MQTT):

    • Funkce Uplink/Downlink souvisí s provozem MQTT, který často zbytečně zatěžuje síť a snižuje její spolehlivost. Nechte tuto funkci vypnutou, pokud není vyloženě nutná pro vaši aplikaci.

    4. Sdílení polohy: 

    • V rámci skupiny si dohodněte, zda budete sdílet svou polohu.
    • Nastavte přesnost sdílené polohy dle potřeby, zatěžuje mírně síť.



    CHANNELS – Nastavení kanálu „Meshtastic“ (Obecné výzvy)

    1. Účel kanálu „Meshtastic“:
    Tento kanál slouží zejména pro:

    • Nové uživatele nebo návštěvníky v lokalitě, kteří potřebují rychle navázat kontakt s komunitou.
    • Odesílání obecných výzev nebo dotazů (například „Slyší mě někdo?“) souvisejících s testováním či zjišťováním dosahu sítě.

    2. Jednotné jméno kanálu:

    • Zachovejte název kanálu jako „Meshtastic“ ve všech lokalitách. To zjednoduší použití pro všechny uživatele.

    3. Šifrovací klíč (PSK):

    • PSK klíč c3FWZHpWUWRtTlNsQlFORg== používaný v síti provozované v Brně (vytvořen uživatelem STPN) je již veřejně známý. 
    • Doporučení: Přijměte tento klíč jako celoplošný standard, aby se předešlo zbytečným komplikacím s vytvářením a distribucí nových klíčů.

    4. Uplink/Downlink a sdílení polohy: 

    • Pokud tyto MQTT funkce vyloženě nepotřebujete, ponechte je vypnuté, aby se minimalizovala zátěž na síť a zvýšila její spolehlivost.



    CHANNELS – Výchozí kanál (Default LongFast/MediumFast)

    1. Jméno kanálu:

    • Název výchozího kanálu odpovídá používanému profilu – LongFast (nebo MediumFast v některých oblastech). Tento název je pevně definován a neměňte jej, aby bylo zajištěno správné fungování sítě a kompatibilita s ostatními uzly.

    2. Šifrovací klíč (PSK):

    • Šifrovací klíč AQ== je všeobecně známý. Není třeba jej měnit, protože jeho změnou by se vaše zařízení ignorovalo tyto zprávy.

    3. Uplink/Downlink:

    • Pokud nevyužíváte MQTT, ponechte tyto volby vypnuté, aby se minimalizovala zátěž na síť.
    • Při zapnutém sdílení polohy bude vaše zařízení viditelné na Meshtastic Maps ostatním uživatelům.

    4. Sdílení pozice:

    • Sdílení pozice můžete nastavit jako přesnou nebo přibližnou (například s přesností 1,8 míle ≈ 2,5 km).
    • Pozice je určována buď pomocí GPS modulu v zařízení (pokud jej máte), nebo prostřednictvím aplikace na mobilním zařízení (pokud je tato funkce aktivována).

    5. Dopad sdílení pozice na síť:
    Mějte na paměti, že sdílením své polohy odesíláte pravidelné pakety, které mohou zbytečně zatěžovat síť (tyto zprávy nejsou v aplikaci viditelné).

    6. Frekvence odesílání polohy:
    Frekvenci odesílání polohy můžete nastavit v záložce “Position” podle svých potřeb. Doporučuje se nastavit nižší frekvenci, pokud není vyžadováno časté aktualizování pozice, aby se snížila zátěž sítě.

    Úloha výchozího kanálu: 

    • Použití v krizových situacích:
      • Pokud potřebujete rozeslat hromadnou zprávu všem uživatelům v dosahu (např. varování před záplavami), je tento kanál ideální.
    • Doporučení:
      • Nevkládejte na výchozí kanál běžné dotazy a testovací zprávy. Ty patří na kanál „Meshtastic“.


    DEVICE CONFIG I/II

    1. Role zařízení

    CLIENT

    • Pokud máte více zařízení, nastavte CLIENT na hlavním zařízení, které je nejvíce exponované ostatním uzlům v síti.
    • Role CLIENT aktivně přispívá k distribuci paketů – přeposílá všechny pakety na další uzly a zároveň přijímá zprávy určené přímo pro toto zařízení.

    CLIENT_MUTE

    • Na ostatních zařízeních, která nepotřebují přeposílat pakety, nastavte CLIENT_MUTE.
    • CLIENT_MUTE přijímá zprávy určené přímo pro něj, ale nepřeposílá ostatní pakety dál.
    • Tím minimalizujete zátěž na síť, protože o distribuci paketů se stará hlavní uzel.
    • U mobilniho zarizeni, obzvlaste kdyz chcete mit Meshtastic jako komunikacni kanal, urcite CLIENT_MUTE vypnete! 
    2. Rebroadcast Mode

    Nastavení: ALL

    • Toto nastavení určuje, které typy paketů bude zařízení dále přeposílat.
    • Zatím ponechte ALL, dokud nebude potřeba síť precizněji ladit a zavádět pravidla určená lokální komunitou.
    • Momentálně je tento parametr z hlediska základního nastavení méně významný.

    3. Node Info Broadcast - Interval vysílání informací o zařízení

    • Tento parametr definuje, jak často vaše zařízení odesílá pakety obsahující informace o sobě (například název zařízení, pozice apod.).
    • Tyto informace ostatní uzly ukládají, což umožňuje ostatním uživatelům vidět váš uzel v seznamu okolních zařízení.

    Doporučené nastavení:

    • Mobilni zařízení: Interval nastavte na 3600 sekund (tj. jedna hodina).
    • Stacionární zařízení: Interval nastavte na 21600 sekund (tj. 6 hodin).
    • Při síti o 100 uzlech bude režie s takovym nastavenim porad přijatelná zátěž.

    Správné nastavení tohoto intervalu zajistí efektivní provoz sítě bez zbytečného přetěžování.


    DEVICE CONFIG II/II

    • POSIX Timezone: Toto nastavení zajistí, aby se čas na vašem zařízení zobrazoval správně podle toho, kde se právě nacházíte. Například pokud jste v České repubce, hodiny budou automaticky přecházet na letní a zimní čas. I když toto nastavení není nezbytné pro fungování zařízení, doporučujeme ho aktivovat pro pohodlnější používání.
    • LED Heartbeat: Tato funkce umožňuje vizuálně zkontrolovat, zda je vaše zařízení zapnuté a správně funguje. LED dioda bude pravidelně blikat. Pokud chcete šetřit baterii, zejména pokud zařízení napájíte solárním panelem, doporučujeme tuto funkci vypnout.



    POSITION CONFIG

    Zde nastavujete, jak často bude vaše zařízení sdílet vaši polohu. Častější sdílení zvyšuje zátěž na síť a výrazně zvyšuje spotřebu zařízení, protože odesílání paketů má spotřebu 10 až 15krát vyšší než příjem.

    • Pro stacionární uzly doporučujeme nastavit broadcast polohy alespoň na 3600 sekund (jednou za hodinu), přičemž preferovaná hodnota je 21600 sekund (jednou za 6 hodin).
    • Pro mobilní uzly, pokud chcete, aby vaše pozice byla odesílána do sítě, zvolte 900 sekund (jednou za 15 minut). Takto bude vaše poloha viditelná při cestování do práce, školy, na cestách nebo doma. Pokud například testujete dosah sítě z domova, zapněte „smart position enabled“. Zařízení bude odesílat aktuální pozici, pokud se změní o 1000 metrů, nebo alespoň každých 300 sekund (5 minut), pokud se pohybujete pomalu. Toto nastavení je optimální pro dostatečně přesné určení polohy, aniž by nadměrně zatěžovalo síť.
    • Position flags: Nastavte hodnotu na 1, což znamená, že kromě GPS souřadnic bude odesílána také nadmořská výška. Ostatní informace nejsou nutné.



    POWER CONFIG


    Toto nastavení závisí pouze na vás. I když může mít minimální a nepřímý vliv na síť, hlavní roli hraje to, v jakém režimu spotřeby bude vaše zařízení fungovat a kdy se automaticky vypne při provozu na baterie. Nezapomeňte, že pokud vaše zařízení nemá inteligentní správu napájení, nadměrné vybíjení baterie může rychle vést k degradaci její kapacity.

    Shutdown (vypnutí) při provozu na baterie je doporučeno nastavit na 10800 sekund (3 hodiny). To je dostatečná a bezpečná doba pro běžnou komunikaci, která zároveň chrání i tu nejmenší nebo ne zcela plně nabitou baterii před nadměrným vybitím, pokud zapomenete zařízení po použití vypnout. Zbytek parametrů ponechte nastavený tak, jak je.

    Naopak pro stacionární uzly s trvalým napájením toto nastavení není potřeba. Proto byste měli toto nastavení úplně vypnout. Stacionární, dobře situované uzly totiž významně přispívají ke stabilitě a spolehlivosti sítě. Automatické vypínání zařízení může způsobovat výpadky, a v takových případech je tedy nežádoucí.



    LoRa - RADIO CONFIG

    Zde vyberte Modem preset. V ČR můžete zvolit například LongFast (např. Brno) nebo MediumFast (např. Zlín, Ostrava). Pokud dokončíte nastavení a ani po hodině nenajdete žádná zařízení v okolí, vyzkoušejte druhou variantu a opět vyčkejte.

    Dalším důležitým parametrem je HOP limit – počet zařízení, která si vaši zprávu přepošlou, než ji „pohltí“ a dále ji už nerozesílají po síti. Doporučená hodnota je 3, nikdy však nenastavujte více než 4. Vyšší hodnota má naprosto devastující vliv na spolehlivost sítě, přičemž hodnota vyšší než 3 zpravidla nijak nepřispívá ke spolehlivějšímu doručování zpráv.

    Z praxe je považováno za akceptovatelné, pokud se zprávy doručují s úspěšností 75 % na uzel v přímém okolí (ano to je Meshtastic). Opakované odesílání zpráv mezi uživateli v případě nedoručení je v síti Meshtastic běžné a přípustné. Při doručování zpráv ve dvou krocích pri stejne uspesnosti (tj. přes jednoho prostředníka – 1 HOP) je úspěšnost doručení 56 %. U dalších HOPů však dramaticky klesá: 42 % (2 HOPy), 32 % (3 HOPy), 23 % (4 HOPy) – a to už rozhodně nechcete. Navíc vyšší počet HOPů zbytečně přetěžuje síť, protože vaše pakety bloudí sítí (flood algoritmus distribuce zpráv). Proto buďte střídmí a začněte s hodnotou 3.

    TX Power – Úroveň vysílaného signálu, když zařízení odesílá paket. Může se zdát, že nejvyšší hodnota zajistí komunikaci na dlouhé vzdálenosti. Vysílací výkon by měl být však pouze dostatečný, aby ho zachytily nejbližší uzly v okolí, minimálně alespoň jeden. Ten pak paket předává dál, což je pro funkčnost sítě dostačující. Vyšší výkon zbytečně „znečišťuje pásmo“ i tam, kde to není potřeba (nepřispívá, pouze škodí).

    Hodnota 21 je maximální úroveň pro rádio typu SX1262. Nyní ponechte výchozí hodnotu, v budoucnu bude tento parametr jedním z těch, které umožní precizněji doladit spolehlivost sítě v závislosti na lokálních podmínkách.

    Tuto hodnotu nastavte na 5, pokud máte zařízení v režimu CLIENT_MUTE a používáte více zařízení v rámci bytu, domu apod. (viz DEVICE CONFIG). I s tímto nastavením budete na CLIENT_MUTE přijímat všechny zprávy, a pokud budete zprávu odesílat, předá ji hlavní zařízení s rolí CLIENT. Tímto způsobem ušetříte přenosovou kapacitu pásma/sítě za cenu pouze jednoho HOPu.

    Override frequency – Alespoň v ČR (či EU) je to výchozí pracovní frekvence, na které Meshtastic síť funguje (LF i MF). Vyžitá šířka pásma je 250 kHz. V případě nutnosti budování alternativních sítí (například současný nekolizní provoz LF a MF v jedné lokalitě).

    Změnou frekvence na 869.775 MHz (+250 kHz) by mělo být možné provozovat další síť v lokalitě tak, aby se vzájemně neovlivňovaly sítě provozované na 869.525 MHz, a nedocházelo k vzájemným kolizím. Je nutne ale respektovat, ze vystupni vykon musi byt snizen na uroven 14dBm a zarizeni musite pouzivat jen omezene (0.1% airtime). V opacnem pripade na frekvenci 869.775 MHz nebudete splnovat prislusne legislativni pozadavky.

    Ignore incoming – Zde je možné uložit až 3 uzly, které chcete ignorovat. Typicky se používá v případě, kdy máte v okolí parazitické uzly, které profitují ze sítě (posílají své pakety), ale neprospívají síti (nepřeposílají běžný provoz). Přidáním těchto uzlů do seznamu ignorovaných zařízení nebude vaše zařízení přeposílat pakety od těchto parazitických uzlů dál do sítě. Tímto způsobem (pokud tak učiní více uživatelů) můžete částečně eliminovat provoz nekontribučních uzlů.

    Ostatní parametry na záložce ponechte ve výchozím stavu.


    Komentáře

    Populární příspěvky z tohoto blogu

    MESHTASTIC - Kompilace vlastního Firmware

    MESHTASTIC - Po jednom roce

    MESHTASTIC - MEDIUM-FAST, LONG-FAST, DX-Meshing a rozsáhlé sítě