MESHTASTIC MANIFEST - Doporučené nastavení (DRAFT)
DISCLAIMER
Provoz v ISM pásmu
Meshtastic síť funguje v ISM pásmu pod generální licencí. Každý uživatel, který v tomto pásmu provozuje zařízení, MUSÍ dodržovat závazná pravidla:- Provoz nesmí významně omezovat jiné uživatele pásma.
- Meshtastic síť není v ISM pásmu jedinou technologií, a proto musí respektovat ostatní sítě a komunikační cesty.
- Pokud na svém zařízení neměníte výchozí parametry nastavení a v ČR máte zvolený profil EU_868, tyto podmínky splňujete.
Primární účel sítě
Hlavním znakem Meshtastic sítě je zajištění komunikace v případech, kdy selže běžná komunikační infrastruktura v dané lokalitě. Z toho důvodu:- Síť musí být spolehlivá a nezávislá na běžné infrastruktuře.
- Provoz sítě by měl být vždy udržován v připraveném stavu.
Komunitní charakter
Meshtastic síť je komunitní projekt, který stojí na příspěvcích uživatelů. Každý, kdo chce a může, má možnost přispět. Klíčová je vzájemná ohleduplnost uživatelů a respektování doporučených nastavení zařízení a pravidel pro konkrétní lokality.
KLÍČOVÉ FAKTORY PROVOZU
Spolehlivost - Kolik odeslaných zpráv je skutečně doručeno. Když odešlete 10 zpráv, kolik z nich jich je úspěšně doručeno druhé straně. Případně kolik odpovědí na zprávy obdržíte zpět. Spolehlivost ovlivníte na své straně, stejně jako i na všech ostatních, především dodržováním doporučeného nastavení, výběrem vhodné antény.
Vytížení kapacity sítě - Kolik zpráv může síť přenášet, aniž by došlo k poklesu její spolehlivosti. Síť předává zprávy odesíláním tzv. "packetů". Zjednodušeně se dá říct, že reprezentuje údaj, kolik v dané lokalitě je maximum přenesených packetů v síti, kdy nedochází k významným kolizím packetů a vzájemnému rušení při vysílání uzlů. Zde už musí na spolehlivosti zapracovat celá Meshtastic komunita. V této rovině spolehlivosti totiž už hraje roli vzájemná ohleduplnost a problémy vznikají například ze a) zatěžování sítě velmi častým zasílání telemetrie, b) zahrnováním uzlů ze vzdálených sítí (stejně se komunikace neúčastní, jen režijní provoz zatěžuje lokálně síť), b) současný provoz MF/LF (packety se ruší navzájem současným přenosem v jediném okamžiku), c) překřikováním uzlů které vysílají s max. výkonem (výkon musí být dostatečný pouze pro přenos packetu alespoň k dalším 3. direct-uzlům ve vašem nejbližším okolí, rozhodně nemusí být na TX=27, křičet na velké vzdálenosti a torpédovat packety které si vyměňují nejbližší uzly na druhé straně města). Často se v tomto případě setkáte s pojmem "utilizace".
Vytížení frekvenčního pásma - Kolik vysílaných zpráv může síť zpracovat, než dojde ke kolizím nebo rušení ostatních uživatelů ISM pásma. Meshtastic totiž není jediný typ zařízení, který je provozován v daném frekvenčním pásmu. Jistě jste zaregistrovali i LoRaWAN a jiné podobné (Meshtastic nekompatibilní) technologie. V této rovině řešení problémů je vždy komplikované. Je ale vždy Vaší zodpovědností, dodržovat veškeré podmínky provozování vašeho zařízení v tomto ISM pásmu a to samé očekávat/vyžadovat od každého jiného. Vytížení frekvenčního pásma a vytížení kapacity sítě zjistíte taktéž diagnostikou popsanou v kapitole co dělat, když to zlobí. Nejlépe s využitím SDR.
Doporučení pro ohleduplné používání a rozvoj Meshtastic sítě:
Používejte síť v nezbytně nutné míře - Omezte komunikaci a distribuci nepotřebných, často odesílaných, nebo nevyžádaných zpráv. Pokud používáte více zařízení na jednom místě, doporučuji následující nastavení:
- Hlavní zařízení (proxy) mějte nastavené s běžným dosahem (typicky HOP = 3+1 a hodnotu Tx Power na 21 - tedy maximum. Nemějte žádnou jinou roli na zařízení než CLIENT (např. ROUTER role je nevhodná - nepomůže v tomto případě).
- Sekundární zařízení, pokud jsou také aktivní (příjem, nebo domácí experimenty), omezte nastavením pouze na přímé spojení doma (HOP = 0 a Tx Power = 5 dBm). Nastavte si hlavne roli CLIENT_MUTE. Vsechny prichozi zpravy obdrzite, odchozi zpravy (experimenty) budou odchazet pouze na okolni (domaci) uzly a nebudou zbytecne zatezovat venkovni sit. Pouze ale jen v případě, že i vedlejší zařízení používáte k odesílání zpráv do veřejné sítě, nastavte HOP=4 (a vykon ponechte na 5). Zprávy tak budou bez omezeni odcházet a přicházet přes proxy uzel.
Na odesílání zpráv raději vždy používejte hlavní zařízení. Nastavením sekundárních zařízení významně snížíte režijní zátěž sítě, aniž byste ovlivnili spolehlivost příjmu zpráv. Sekundární zařízení obdrží každou zprávu díky přenosu přes hlavní zařízení (proxy).
Minimalizujte odesílání telemetrických dat - Sdílení údajů, jako je pozice nebo informace o zařízení, by mělo být omezeno pouze na situace, kdy je to opravdu potřeba. Zredukujte odesílání dat ze sensorů - frekvenci nastavte na hodinu a více.
Vyvarujte se zbytečného využívání MQTT - protokol používejte pouze tehdy, pokud je to pro vaši konkrétní situaci nezbytné. Jako protokol, který vyžaduje přístup na Internet (závislost na infrastruktuře, která nemusí být v kritických situacích dostupná), nesmí provoz neúměrně zatěžovat síť. Rovněž je nutné se vyvarovat případů, kdy by funkčnost sítě byla na MQTT závislá.
Preferujte celoplošný rozvoj blízkého okolí (lokalni clustery) před rozvojem na vzdálené oblasti jedním nebo několika málo směry. Meshtastic síť je navržena tak, aby efektivně fungovala jako MESH – tedy síť se spolehlivým propojením mezi blízkými uzly, které si vzájemně pomáhají zajistit přenos zpráv předáváním na delší vzdálenosti přes další uzly clusteru. Toto je přesně to, co má i Meshtastic ve své DNA.
Vaše zařízení by mělo být přínosem především v rámci lokalniho clusteru. Integrace (propojovani) vzdalenych uzlu infiltruje do nejblizsiho okoli pouze zbytečné režie, spolehlivosti a ani stabilite to naprosto vubec neprospiva. Řešení pro takové propojovani (patrne formou selektiviniho routovani) nám Meshtastic síť teprve sama přinese.
A co vlastne je to nejblizsi okoli - cluster? Vzhledem k dnesnim podminkam, stavu rozvoje site a vypozorovanych z provoznich logu by to melo vychazet v ridce pokrytych oblastech geograficky bud ze vzdalenosti uzlu do 30km v pripade LF (pro MF nemam logy), nebo vzdalenosti odvozene dle hustoty aktivnich uzlu v okoli (hranice nekde mezi 10 uzlu direct a 50 uzlu na HOP=2)*.Optimalizujte vysílací výkon - Nastavte vysílací výkon svého zařízení tak, aby odchozí zprávy spolehlivě dosáhly okolních uzlů, ale současně zbytečně nerušily komunikaci vzdálenějších uzlů, se kterými stejně aktivně a napřímo nekomunikujete. Vy nerušíte ostatní - oni neruší Vás.
Doporučené komunitní nastavení a základní konvence
Pro zajištění spolehlivosti sítě Meshtastic je důležité dodržovat určitá doporučení a konvence. Následující nastavení byla vytvořena na základě zkušeností a jsou vhodná pro většinu uživatelů v různých lokalitách (LongFast i MediumFast). Respektováním těchto pravidel a doporučení zaručí to, že nebudete svým provozem negativně ovlivňovat ostatní uživatele a současně využijete komunikační možnosti sítě naplno - ať už soukromé komunikace na šifrovaném na kanálu "Privat", nebo komunikace na otevřeném kanálu "Meshtastic" určeného pro obecné výzvy, tak i komunikace na hlavním kanále pro hromadné zprávy (LongFast nebo MediumFast - zamyslene predevsim pro komunikaci v krizovych situacich). Současně doporučené nastavení pomůže nováčkům vyvarovat se zbytečným problémům při zprovozňování a prvním seznamováním se s Meshtastic zařízením a komunikací.
Komentáře
Okomentovat