MESHTASTIC - Co dělat když zlobí

Než odložíte zařízení z důvodu nefunkčnosti do šuplíku, nebo začnete pociťovat nízkou spolehlivost sítě Meshtastic na vlastní kůži, doporučuji provést následující kroky. Těmito postupy zjistíte, co se v síti skutečně děje a s největší pravděpodobností i identifikujete příčinu problému.

  1. Nastavení zařízenívždy zkontrolujte, zda v nastavení nemáte chybu. V případě pochybností proveďte nastavení dle doporučení zde. 

  2. Správná anténa a umístění

    Kvalitní anténa laděná na 868MHz je naprostou nutností. S výběrem Vám napomůže text MESHTASTIC - Jak vybrat anténu. Stejně tak je důležité zvolit vhodné místo pro umístění zařízení, například:

    • okenní parapet,
    • balkon,
    • střecha,
    • nebo vyvýšený terén, například kopec.
  3. Základní diagnostika sítě

    • TEST AKTIVNÍCH UZLŮ V OKOLÍ - Vymažte NodeDB: Po vymazání databáze uzlů vyčkejte alespoň 15 minut a zkontrolujte počet aktivních uzlů v okolí. Pokud ve vašem okolí žádné nejsou, nebo jejich aktivita byla zaznamenána před několika hodinami, není na co si stěžovat – síť Vám logicky nemůže fungovat bez dostupných a aktivních uzlů v okolí.


    • TEST VYTÍŽENÍ PŘENOSOVÉ KAPACITY SÍŤE - Zkontrolujte aktivitu zařízení: Připojte zařízení přes USB/SERIAL a sledujte, co zařízení odesílá a přijímá. Identifikujte, zda nějaké zprávy vůbec chodí, aktivitu sítě apod. Pokud nemáte možnost sledovat log po kabelu, v mobilní aplikaci alespoň chvíli sledujte "Debug Panel" (Android). Více jak 30 packetů za minutu už vyžaduje podrobnější analýzu, co konkrétně "chodí vzduchem". Naopak - pokud nevidíte ani po 15ti minutách žádný provoz, nejste v dosahu jiných uzlů.

         
    • TEST VYTÍŽENÍ FREKVENČNÍHO PÁSMA SÍŤE - Využijte SDR: Software-defined radio (SDR) vám může pomoci odhalit případné blízké zdroje rušení nebo provoz jiných non-Meshtastic zařízení. Meshtastic běží v ISM pásmu, které využívají i jiná zařízení, proto je důležité zjistit, zda negativně neovlivňují provoz vaší sítě.

         

      Tato jednoduchá diagnostika vám pomůže vysvětlit příčinu nespolehlivosti sítě. Bez znalosti výsledků těchto tří testů nedělejte unáhlené závěry, natož vážná rozhodnutí!

Shrnutí příčin nespolehlivosti sítě

Hlavní problémy spolehlivosti sítě lze obvykle připsat pouze a jen třem faktorům:

  • Anténa, anténa a opět anténa. Vyberte lepší, nebo zkontrolujte jak ladí
  • Nevhodné umístění zařízení.
  • Nedostatečný počet aktivních uzlů v okolí
  • Problém s nastavením - nastavte zařízení přesně dle doporučení zde.
No až poté je možné řešit další faktory, jako například rušení. Bohužel, absolutně bezohledným provozem jsou někteří uživatelé schopni způsobovat v éteru podobný "čurbes". Situace Brno-Komín dne 2025-02-03, chvíli před 19:00. Tohle nikdo z nás ve svém okolí určitě nechce :-(   



Jak fungovat když síť zlobí?

Už víme, že očekávání že by Meshtastic síť mohla být sítí spolehlivou je zavádějící. Meshtastic není a nemůže být spolehlivou sítí (aktuální verze firmware je 2.5). Vyplývá to přímo z podstaty jejího fungování a způsobu distribuce paketů v síti. Pokud Vám chodí 80% odpovědí na zprávy od ostatních uživatelů (max. přes 3 HOPy), je to asi to, co lze v běžném provozu dnes očekávat. I s tím se dá ovšem fungovat - třeba si vzájemně číslujte vzestupně odesílané zprávy a chybějící zprávy (podle chybějícího čísla) si vyžádejte zaslat znova. V krizové situaci, přesně pro to, pro co je  Meshtastic dělaný, i taková komunikace bude neocenitelná.  

Něco málo o anténách a o signálu

Podrobněji o využívaných anténách jsem se rozepsal v samostatném textu zde. V každém případě lze zjednodušeně konstatovat: standardně dodávaný "pendrek", což je anténa níže, je nouzovka. Na své rozměry má sice perfektní parametry, ale pro každodenní využívání je nedostatečná.

I když nemám žádný profesionální přístroj na měření zisku a směrových charakteristik antén, podle měření a testů prostředky, které mám (a popíšu příště), lze antény seřadit takto:

  • Originálně dodávaná anténa (pendrek) – papírový zisk +2 dBi. Vhodná pouze na experimenty doma!
  • Zalomená anténa – odhadem asi >6 dBi**
  • Gizont – bohužel kus, který mám a měřil ho teď, dal mizerné výsledky. Při relativním srovnání ale zaujímá toto místo – zlatý standard, spolehlivě 4 dBi** a při měření jiného kusu 8 dBi** (katalogově +10 dBi).
  • Magnetka+10 dBi**, pokud ji lze umístit na parapet nebo střechu auta (MUSÍ-MUSÍ-MUSÍ mít kovový podklad). Katalogově +6 dBi.
  • Yagi – zlepšení >9 dBi**, nepotřebuje protiváhu (kovový podklad), instaluje se na stožár nebo konzoli. Je však v porovnání s předchozími anténami horizontálně směrová. Musíte ji nasměrovat do prostoru, kde jsou další uzly, které preferujete (signál bude silnější), uzly v jiných směrech naopak budou potlačené (slabší signál). Existuje i téměř metrová 20 dBi verze (>16 dBi**).


Výběrem vhodné antény prosím zajistěte od nejbližších uzlů v okolí alespoň:

  • RSSI větší jak -115 dBi (naprosté minimum) 
  • SNR vyšší než -7 dB (naprosté minimum)
Uvedené hodnoty představují minimální požadavky. Za těchto podmínek bude pravděpodobně možné navázat pouze přímé spojení se vzdálenými uzly, přičemž spolehlivost doručování zpráv bude mizerná  a může navíc vykazovat nestabilitu. Splnění podmínek Vám ale už umožní základní DX-Meshing - lov okolních uzlů které s postupem času se budou objevovat v NodeDB. Pokud Vás zajímají předpoklady pro komunikaci po mesh síti, dočtete se o tom v textu Rozdíly mezi režimy MediumFast (MF) a LongFast (LF). kde je popsáno, za jakých podmínek teprve síť začíná plnit svoji funkci.

dBi** – pseudo jednotka zisku antény, která nemusí respektovat katalogovou hodnotu zisku antény, natož teoretickou hodnotu vyplývající z její konstrukce. Tímto způsobem jsou v textu označovány hodnoty, které byly získány experimentálně – konkrétně odečtem z údajů prezentovaných přímo LoRa/Meshtastic zařízením. Cílem zavedení této konvence je zamezit odborným rozporům/nesmyslům a současně zachytit skutečnost, jak bylo při experimentech zlepšení/zhoršení vnímáno přímo samotným použitým zařízením.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

MESHTASTIC - Kompilace vlastního Firmware

MESHTASTIC - Po jednom roce

MESHTASTIC - MEDIUM-FAST, LONG-FAST, DX-Meshing a rozsáhlé sítě